3. Havalimanı işçilerine jandarma ve polis baskını, çok sayıda işçi gözaltına alındı

kategori:

İş cinayetleri ve kötü çalışma koşulları sebebiyle dün (14 Eylül) fiili greve çıkan 3. Havalimanı işçilerinin kaldığı koğuşlara bu sabah saat 4 sularında jandarma tarafından baskın düzenlendi.

Jandarma ve özel harekat polislerinin kapıları kırarak koğuşlara girdiği ve çok sayıda işçiyi gözaltına aldığı belirtiliyor. Jandarma ve polisin ellerindeki listeye göre gözaltı yaptığı ifade ediliyor.

İnşaat-İş konuyla ilgili Twitter hesabından: “Katil IGA meşru taleplerimizi karşılamak yerine sorunu kolluk kuvvetlerini arkasına alıp şiddet yoluyla çözeceğini sanıyorsa büyük bir hata yaptıklarını onlara göstereceğiz. İşçilerin insanca çalışma koşulu talebine katil IGA ve kolluk güçleri operasyonla cevap verdi. Kapılar kırılarak girilen koğuşlarda öncü işçiler ve sendika yönetecileri gözaltına alındı. Gözaltılardan hala haber alınamıyor.” açıklaması yaptı.

Düzenlenen baskında 400’e yakın işçi ve sendika yöneticisinin gözaltına alındığı aktarıldı. İnşaat-İş Genel Sekreteri Yunus Özgür ve Örgütlenme Sorumlusu Deniz Gider’in de gözaltına alındığı belirtildi. Sendika ayrıca Türkiye İşçi Partisi üyesi Yusuf Yılmaz’ın da gözaltına alındığını aktırdı.

Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut ise 400’e yakın işçinin gözaltına alındığını belirterek “Şu an karakoldayız. Direnişi gözaltılarla bastırdılar ancak mücadelemiz sona ermeyecek. Gözaltılar serbest bırakılsın. Bırakılmadıkları takdirde eylemlerimiz akşam devam edecek” dedi.

Dev Yapı-İş ve İnşaat-İş bugün saat 19.00’da “Havaalanı İşçileri Yalnız Değildir” sloganıyla Kadıköy Khalkedon Meydanı’nda basın açıklaması çağrısı yaptı.

18.50: Dev Yapı-İş ve İnşaat-İş’in çağrısıyla saat 19.00’da Kadıköy Khalkedon Meydanı’nda yapılmak istenen basın açıklaması öncesi toplananlara polis saldırdı.

Polis saldırısında çok sayıda kişinin gözaltına alındığı, eylemcilere polis otobüsünde işkence yapıldığı belirtiliyor. Saldırıya rağmen Kadıköy’ün ara sokaklarında sürüyor.

19.10: Naber Medya’nın aktarımına göre Ankara Sakarya Meydanı’nda İnşaat-İş’in direnen 3.Havalimanı işçileri için dayanışma eyleminde gözaltına alınan İnşaat-İş sendikası üyesi 5 emekçi para cezası kesilerek serbest bırakıldı.

21.00: Kadıköy’deki 3. Havalimanı ile dayanışma eylemine yönelik polis saldırısında 27 kişinin gözaltına alındığı, gözaltına alınanların Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüleceği belirtildi.

21.20: Bu sabah saatlerinde jandarma ve polis baskınıyla gözaltına alınan 3. havalimanı inşaatı işçilerinden 160’ı serbest bırakıldı.

21.30: İnşaat-iş: “Bu akşam şantiyedeki işçilerden eylem yapan 15 kişinin daha gözaltına alınıp Arnavutköy Karakolu’na götürüldüğünü öğrendik.”

3. Havalimanı işçileri fiili greve çıktı


Yorumlar

“3. Havalimanı işçilerine jandarma ve polis baskını, çok sayıda işçi gözaltına alındı” için 2 yanıt

  1. […] 3. Havalimanı işçilerine jandarma ve polis baskını, çok sayıda işçi gözaltına alındı […]

  2. […] 3. Havalimanı işçilerine jandarma ve polis baskını, çok sayıda işçi gözaltına alındı […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir