Galatasaray Üniversitesi iş cinayetinde hayatını kaybeden işçinin ailesini lojmandan kovdu

kategori:

Galatasaray Üniversitesi’nde asansör tamiri sırasında kabinin altında kalarak yaşamını yitiren işçinin ailesine üç yıl sonra, “Üniversite lojmanlarını terk edin” denildi. İş cinayetinde yaşamını yitiren işçinin eşi Hadice Arslan’a “Ya siz çıkın ya da biz lojmanı boşaltırız” ifadelerinin yer aldığı ihtarname gönderildi.

Birgün gazetesinin haberine göre İstanbul Ortaköy’deki üniversitede elektrik teknikeri olarak çalışırken 2015 yılında görev tanımında olmamasına karşın asansör tamir ettirilen Arif Arslan, asansör halatlarının kopması sonucu kabinin altında kalarak yaşamını yitirmişti. Arslan’ın hayatını kaybetmesinin ardından iki çocuğu ile geride kalan Hadice Arslan, üniversitenin lojmanlarında yaşamını sürdürdü. Arslan’ın şikâyetçi olmaması için üniversite yönetiminin çocuklarına burs teklifinde bulunduğu iddia edilirken, çocukların bir iş insanı tarafından bir yıl burslu okutulduğu, ardından bursların sonlandırıldığı öğrenildi.

Üç yıl önce eşini kaybeden ve bir çocuğu bu yıl üniversite sınavına girecek Hadice Arslan’a üniversite genel sekreterliği tarafından geçen ay yapılan sözlü bildirimde, lojmanlardan çıkması istendi. Çocukları ile birlikte sokakta kalma tehlikesi yaşayan Arslan ise üniversite idaresinden bir yıllık ek süre istedi.

Bir çocuğunun bu yıl üniversite sınavına gireceğini ifade eden Arslan, lojmanlarda bir yıl daha kalma isteğini üniversite idaresine bildirdi. Sınava girecek çocuğuna Galatasaray Üniversitesi öğrencilerinin ders çalıştırdığını, bu nedenle sınav sonuna kadar lojmanlarda kalmak istediğini ifade eden Arslan’a Galatasaray Üniversitesi Genel Sekreterliği’nden olumsuz yanıt geldi.

Üniversite Genel Sekreter Vekili Müjde Genevois imzalı ihtarnamede aileye, “Üniversitemizin Ortaköy Yıldız Yerleşkesi içerisinde bulunan taşınmazı usul ve mevzuata aykırı olarak kullanmaktasınız. Haksız kullanımınıza ısrarla devam etmektesiniz. Bu sizi işgalci konumuna düşürmektedir. 14 Eylül tarihine kadar söz konusu taşınmazı teslim etmelisiniz. Aksi takdirde söz konusu taşınmaz boşaltılacaktır” denildi.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir