Cumartesi Anneleri tehditlere ve polis ablukasına rağmen 701. haftada sokaktaydı

kategori:

Cumartesi Anneleri ve destekçileri 700. haftada yaşanan ağır polis saldırısına, hükümet yetkililerinin tehditlerine ve ağır polis ablukasına rağmen sokaktaydı.

Eylemleri 701. haftalarına giren Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Meydanı’nda yapmak istedikleri oturma eylemine izin vermeyen polis meydana çıkan tüm yolları bariyerlerle kapattı. İstiklal Caddesi boyunca çok sayıda toma ve polis arabası konuşlandırıldı. Polis Hazzopulo Pasajı’nın da kepenklerini indirdi.

İHD önünde toplanan eylemcilerin, Galatasaray Meydanı’na önleri Büyük Parmakkapı Sokağı’nın çıkışında polis tarafından kesildi. Burada oturma eylemine başlayan Cumartesi Anneleri ve destekçileri polisin saldırı tehditlerine rağmen basın açıklamasını gerçekleştirdi.

Açıklamada 20 Ağustos 1992’de Şırnak’ta kömür ocağında işçi olarak çalışan 32 yaşındaki Mehmet Ertak’ın akıbeti soruldu. Maside Ocak tarafından okunan açıklamada “701 haftadır gözaltında kaybedilen sevdiklerimizi arıyor ve kaybedenlerden hesap soruyoruz. 701 haftadır; kayıplarımızın akıbeti açıklanmadığı için, mezar yerleri gizlendiği için suçlular bilinmelerine rağmen cezalandırılmadıkları için Galatasaray’dayız” ifadelerine yer verildi.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir