Arjantin’de tersane işçilerinin eylemine polis saldırısı

kategori:

Arjantin’de “Kesintileri ve tersanelerin kapatılmaya çalışılmasını” protesto eden tersane işçilerine polis saldırdı. En az 15 işçi yaralandı, 5 işçi gözaltına alındı.

İşçiler ve onlarla dayanışma içerisinde olan öğrenciler dün (Çarşamba) saldırıyı protesto etmek için yine sokağa çıktı.

Latin Amerika’nın en önemli tersanelerinden biri olan Rio Santiago Tersanesi’nde çalışan 3 binden fazla işçi Salı günü toplu pazarlık görüşmelerinin askıya alınmasını protesto etmek için bir yürüyüş gerçekleştirdi. İşçiler Buenos Aires ve La Plata’yı birbirine bağlayan bir otoyola barikat kurarak, yolu iki saat boyunca trafiğe kapattı.

İşçiler eylemlerini daha sonra Ekonomi Bakanlığı’nın ve La Plata Üniversitesi’nin önünde sürdürdüler. Daha sonra Valilik binasının önüne gelen ve içeri girmek isteyen işçilere burada polis saldırdı.

Polisin plastik mermi ve göz yaşartıcı gazlarla saldırısı sonucu en az 15 işçi yaralandı, 5 kişi gözaltına alındı.

Polis saldırısını proesto etmek için işçiler ve öğrenciler dün yine sokaktaydılar. Kamu emekçileri sendikası ATE ise eyalet çapında greve çıkılması çağrısı yaptı.

Rio Santiago Tersanesi, 1990’ların sonunda özelleştirildi. 2003’te neredeyse kapanma aşamasına getirildi. 2004 (Nestor Kirchner hükümeti döneminde) tekrar kamullaştırıldı. 2018’de ise tümden kapatılmak isteniyor.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir