Anasayfa / Haberler / İranlı anarşist tutsak Soheil Arabi ile dayanışma çağrısı

İranlı anarşist tutsak Soheil Arabi ile dayanışma çağrısı

İran’da “dini aşağılamak” suçlamasıyla 5 yıl ve “devlet aleyhine propaganda yapmak” suçlamasıyla 1 yıl hapis cezasına çarptırılan, hapishanede tecrit altında tutulan ve işkence gören anarşist tutsak  Soheil Arabi ile dayanışma çağrıları yapılıyor.

asranarshism.com internet sitesinde yer alan bilgilere göre Soheil Arabi, Tahran Devrim Mahkemesi tarafından 3 hafta önce toplam 6 yıl hapis cezasına çarptırılırken, eşi Nastaran Naimi’ye de 1 yıl 6 ay ceza verildi. Arabi’nin tutulduğu hapishanede işkence gördüğü, burnunun kırık olduğu, gözlerinin şiştiği, 1 Haziran’da ameliyata alındığı ancak askerlerin Arabi’yi Khomeini Hastanesi’nde de darp ettiği belirtiliyor.

Sağlık durumunun kötü olmasına rağmen Tahran Hapishanesi’nin karantina bölümüne alınan Arabi halen burada tutuluyor. Arabi bu koşullarda tedavi görmeyi kabul etmiyor. Arabi için sosyal medyada dayanışma çağrıları yapılıyor.

Soheil Arabi 2013 yılının Kasım ayında da facebook paylaşımları nedeniyle tutuklanmış, 30 Ağustos 2014’te “İslam Peygamberine Hakaret Suçu” işlediği gerekçesiyle önce idam cezasına, 4 Eylül’de ise “İran Yüksek Liderini Aşağılamak” ve “Devlet Aleyhine Propaganda” suçlamalarıyla üç yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Hakkındaki hüküm 2015 yılının Eylül ayında “13 din kitabı okuması ve iki yıl teoloji eğitimi görmesi” olarak değiştirilmişti.

Adresi kontrol edin

Uluslararası anarşist dayanışma çağrısı

6 Şubat depremleri sonrasında uluslararası dayanışma büyüyor. Dünya çapında 18 anarşist örgüt tarafından “Uluslararası anarşist …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir