Açlık Grevindeki Vegan Anarşist Tutsak Osman Evcan’ın Sağlık Durumu Kötüleşiyor

kategori:

Vegan anarşist tutsak Osman Evcan açlık grevinin 39. gününe girdi. Bugün Evcan’ı cezaevinde ziyaret eden avukatı, 60 yaşındaki Evcan’ın 54 kiloya düştüğünü ve sağlığının kötüye gittiğini belirtti.

Evcan, iki sene önce Silivri Cezaevi’ne gönderildiğinden bu yana tek kişilik koğuşta tutuluyor ve spor-sohbet hakkı engelleniyor. Avukatları, Evcan’ın iki senedir tecritte olduğunu ve gardiyanlar, avukatları ve görüşçüleri dışında kimseyle konuşmadığını belirtirken, Samsun’da yaşayan ailesi için Silivri’ye görüşe gelmenin de çok zor olduğunu ifade etti.

26 Mart’tan bu yana açlık grevinde olan Evcan, vitamin desteği de almıyor; sadece su, limon, tuz ve şeker tüketiyor.

Evcan’ı cezaevinde ziyaret ettikten sonra bianet’e konuşan avukatı

“Osman Evcan’ın talebi üzerine Adalet Bakanlığı’na bir yazı yazılmıştı. Bakanlıktan cezaevine yanıt gelmiş. Adalet Bakanlığı’nın yazısında, spor ve sohbet hakkının bir hak olduğunu ve haftada 10 saate kadar çıkartılması gerektiği belirtiliyor. Buna rağmen cezaevi yönetimi Evcan’a spor ve sohbet hakkı tanımıyor.

“Evcan’ın bir talebi de üç kişilik odaya geçmek. İki senedir gardiyanlar, avukatlar ve görüşçüleri dışında kimseyle konuşmadı.

“Cezaevi müdürü, dün kendisine açık cezaevi yemekhanesinden çıkan vegan yemek listesini vermiş. Ama Evcan diğer talepleri kabul edilmeden açlık grevini bırakmayacak. Talepleri de gerçekleştirilmesi zor talepler değil.”

Cezaevi yemeklerinden zehirlenmişti

2017’de kurban bayramını protesto ettiğini açıkladığından beri kimi zaman etli yemeklerin kimi zaman da bulaşık suyu gibi ne olduğu belirsiz şeylerin getirildiğini söyleyen Evcan, Ekim 2017’de zehirlendikten sonra cezaevi yemeklerini yemeyi kesmiş ve tek kişilik koğuşundaki semaverle kendi imkanlarıyla yaptıkları yemekleri yemeye başlamıştı. Şubat ayı sonlarında tekrar cezaevi yemeklerini yemeye başlayan Evcan, ciddi mide ağrıları yaşadı. Evcan, inançsızlığı ve veganlığı üzerinden gardiyanların sözlü tacizine maruz kaldığını da belirtti.

Açık cezaevinden çıkan yemek kendisine ulaştırılana kadar içine başka maddelerin katılıp katılmadığının tespit edilmesini isteyen Evcan, “kovuşturmaya yer yok” cevabının ardından açlık grevine başladı.

Evcan direnmiş, yönetmelik değişmişti

1992’de müebbet hapis cezasına çarptırılan Evcan, 2011 yılında 43 gün süren açlık grevi eylemi sonucunda hapishanelerdeki tüm vegan-vejetaryen tutsaklar için vegan-vejetaryen yemek hakkı kazanmıştı.

28 Mart 2012’de Resmi Gazete’de “Hükümlü ve Tutuklular İle Ceza İnfaz Kurumları Personelinin İaşe Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayınlanmıştı. Böylece eski yönetmelikte yer alan ‘hasta hükümlü ve tutukluya, kurum hekiminin belirleyeceği besinler verilir’maddesi, “Hasta hükümlü ve tutukluya, diyetisyen veya hekimlerin belirleyeceği besinler verilir. İnancı gereği veya vegan, vejetaryen türü özel bir beslenme şekline sahip hükümlü ve tutukluların talepleri, iaşe miktarı ile sınırlı kalmak üzere karşılanır” şeklinde değiştirilmişti.

1992’de müebbet hapis cezasına çarptırılan Evcan’ın, disiplin cezaları sayılmazsa, 2022’de tahliye olması bekleniyor. Ancak avukatları Evcan’a “sayılamayacak kadar çok” disiplin cezası verildiğini, her açlık grevinin bir disiplin cezasına neden olduğunu belirtti. (Kaynak: bianet)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir