Ermenistan’da on binlerin katıldığı protestoların ardından Sarkisyan istifa etti

Ermenistan’da başbakanlık oylaması öncesi başlayan protesto gösterileri, Parlamento kararıyla başbakanlık koltuğuna eski Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın getirilmesine karşı başlayan protesto gösterileri Sarkisyan’ın istifasıyla sonuçlandı.

Agos’un haberine göre Sarkisyan istifa mektubunda şu ifadeleri kullandı:

“Paşinyan doğruydu, ben yanıldım. Mevcut durumun birkaç çözümü var, ama ben onlardan hiçbirine gitmiyorum. Ben ülke yönetimini, Ermenistan Başbakanlığını bırakıyorum. Sokaktaki eylemler benim görevime karşı. Sizin isteğinize uyuyorum. Barış, uyum ve mantık diliyorum ülkemize. Teşekkür ederim.”

Sarkisyan’ın istifası öncesinde gösterilerin liderlerinden Nikol Paşinyan 1 günlük gözaltı süresinin ardından serbest bırakılmıştı.

Gazete Karınca’ya konuşan Merjir Serjin (Serj’i Reddet) İnisiyatif Grubu Hareketi üyesi Maria Karapetyan, halkı sokağa çıkmaya iten nedenleri şöyle anlatmıştı:

“Ermenistan’ı Meclis Cumhuriyeti yapmak için Anayasa’yı bilerek değiştirdi, tüm gücü başbakanın elinde topladı. Halka başbakan olma yönünde hiçbir arzusu olmadığını, iktidarda üçüncü bir dönem geçirmeyeceğini söyledi ve değişiklikler yaptı. Şimdiyse sözünü bozdu, başbakanlığa gelebilmek için partisi aracılığıyla aktif bir şekilde faaliyet yürüttü. Halk, tüm sisteme karşı. Ancak sistemin sembolü Serj Sarkisyan’ın ta kendisi.” (Kaynak: Gazete Karınca)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir