Anasayfa / Haberler / Fransa’da Carrefour’un 20 bin çalışanı greve çıktı

Fransa’da Carrefour’un 20 bin çalışanı greve çıktı

Fransa’da toplamda 22 depo ve 450 mağazada 20 bin Carrefour çalışanı greve çıktı.

Carrefour çalışanları “gönüllü çıkış” adı altında planlanan kıyıma karşı Cumartesi günü gruba ait hipermarketlerde ve marketlerde güne blokaj eylemleri ile başladı.

“Yeniden yapılanma planı” adı altında 2 bin 400 çalışanın çıkarılmasının planlandığı kıyım projesine karşı Cuma günü 24 depodan 22’sinde blokaj eylemleri ile başlayan grevler Cumartesi günü Fransa genelinde tüm mağazalara yayıldı. 300 mağazanın ise komple çalışanlar tarafından işgal edildi, araç park girişleri de trafiğe kapatıldı.

Sendikanın yaptığı açıklamaya göre, geçen yıl 773 milyon net kâr elde eden grup işçilere düşük ücretle uzun çalışma saatleri dayatıyor. 50 avroluk bir prim almak için de “hiç rapor almadan haftalık en az 35 saat olmak üzere sene boyunca eksiksiz çalışmış olmak” şartı işçilere dayatılıyor.

Düşük ücretlere ve kötü çalışma koşullarına karşı greve giden işçiler, işten atmaların yasaklanmasını ve ücretlerin iyileştirilmesini talep ediyor. (Kaynak: Kızıl Bayrak)

Adresi kontrol edin

Akdeniz’de yine göçmen katliamı: Ahşap bir teknenin batması sonucu en az 35 kişi hayatını kaybetti

Libya açıklarında göçmenleri taşıyan ahşap bir teknenin alabora olması sonucu Akdeniz’de yaşanan göçmen katliamlarına bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir