Anasayfa / Haberler / Hindistan’da ‘Yemek işçileri’nin dört günlük grevi sonuç verdi

Hindistan’da ‘Yemek işçileri’nin dört günlük grevi sonuç verdi

Hindistan’ın Karnataka eyaletinde ilk ve orta dereceli devlet okullarında öğrencilere öğle yemeği hizmeti veren onbinlerce aşçı ve yardımcı işçiler, ücretlerde ve sosyal ödeneklerde artış talebiyle yaptıkları 4 günlük grevi sonlandırdılar.

“Thenewsminute.com”un aktardığına göre, CITU sendikasının açıklamasında “hükümetin ücret zammı yapılacağı güvencesi vermesinin ardından grev Cuma gecesi bitirildi” deniliyor. CITU kadın işçilerin 4 günlük eylemine öncülük eden sendika.

Binlerce kadın emekçi Bengalore’de “Freedom Park”ta soğuk ve yağmur demeden gece gündüz protesto gösterileri düzenlediler.

Bu aşçılar ve yardımcıları devlet okullarında öğrencilere yemek dağıtmak için ayda 2,200 Rs (35 dolar!) alıyor ve sosyal ödeneklerle birlikte ayda en az 5,000 Rs almayı talep ediyorlardı.

Güney eyaletinde çalışan, her gün 65.000’den fazla ilk ve orta okul için yemek hazırlayan yaklaşık 120 bin emekçi var.

Grevin bitirilmesi için yapılan görüşmelerde hükümet zam miktarı konusunda belli bir rakam vermese de ücret artışları için bütçede gerekli düzenlemelerin yapılacağı sözünü verdi.

Kerala eyaletinde aynı işi yapan emekçilerin aylık ücreti 10,400 Rs (161 dolar!) civarında. (Kaynak: Yaşanacak Dünya)

Adresi kontrol edin

Kuzey Denizi’ndeki açık deniz tesislerinde çalışan işçiler fiili greve başladı

Kuzey Denizi’ndeki bir dizi tesisteki işçiler, artan yaşam maliyetleri karşısında ücret artışlarını güvence altına almak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.