Açlık Grevindeki Anarşist Tutsak Şevket Aslan İçin Basın Toplantısı Düzenlendi

kategori:

Hapishanede yaşanan baskı ve uygulanan yasaklara karşı 78 gündür açlık eyleminde olan Anarşist Tutsak Şevket Aslan için Meydan Gazetesi İstanbul İHD Şubesi’nde basın toplantısı gerçekleştirdi.

Basın toplantısında 21 Kasım’da başladığı açlık eyleminin 78. gününde olan Şevket’in sağlık durumu ve hapishane koşullarıyla ilgili bilgilendirilme yapıldı.

Toplantıda okunan basın metni:

“Basına ve kamuoyuna

İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan ve Şakran Hapishanesi olarak da bilinen İzmir 3 Nolu Tipi Hapishanesi’nde tutulmakta olan anarşist tutsak Şevket Aslan, bugün açlık eyleminin 78. gününde.

Anarşist tutsak Şevket Aslan’ın açlık eylemine başlamasının temel amacı anarşist kimliğinin tanınması ve bir başka anarşist tutsakla birlikte tutulmak veyahut bir odada tek başına tutulmaktır.

Şevket Aslan, daha önce de 19 Temmuz’da yaşanan baskılara karşı aşağıda sayacağımız taleplerle “süresiz-dönüşümsüz” açlık eylemine başlamış ve eylemini 53. günde kazanımla sonuçlandırmıştı. Ancak bu kazanımı çeşitli bahanelerle engellenmiş durumdadır. Şevket Aslan, bu sorunları hapishane yöntemine ileterek düzeltilmesini istemiş ancak taleplerine kulak tıkanmak bir yana durumu iyiden iyiye içinden çıkılmaz hale getirmiştir.

Anarşist tutsak Şevket Aslan da bunun üzerine sağlık açısından sonuçlarını göz önüne alarak tekrar süresiz-dönüşümsüz açlık eylemine başlamıştır.

78. gün, hapishane koşullarında bir açlık eylemi için çok uzun bir gündür ve telafisi imkânsız zararlara yaklaşıldığı anlamına gelmektedir. Buradan hapishane yönetimine çağrı yapıyoruz: Şevket Aslan’ın sağlığından tamamen siz sorumlusunuz. Aylar önce de kabul etmiş olduğunuz talepler derhal yerine getirilmelidir. Açlık eylemi tekrar kazanımla sonuçlanana kadar ne Şevket Aslan eylemini sürdürmekten vazgeçecektir ne de biz bu durumu her gün gündeme getirmekten!” (Kaynak: Medyan Haber)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir