Alexis’in katledilişinin 9. yıl dönümünde Yunanistan’da eylemler

kategori:

15 yaşındaki Alexandros Grigoropoulos’un (Alexis) polis tarafından katledilmesinin 9. yıl dönümünde Yunanistan’ın başkenti Atina ve Selanik’te pek çok eylem gerçekleştirildi. İlk eylem öğle saatlerinde Atina’nın Propylea bölgesinde gerçekleştirdi. Çoğunluğu lise öğrencilerinden oluşan grupla polis arasında çatışma çıktı. Öğrenciler polis saldırısına karşı barikat kurarak direndi.

Atina’da anarşistlerin akşam saatlerinde gerçekleştirdikleri eyleme ise binden fazla kişi katıldı. Exarchia bölgesinde gerçekleşen eylemde polisle eylemciler arasında çatışma çıktı. Eylemciler polis saldırısına molotof kokteyli, havai fişek ve taşlarla karşılık verdi. Çatışmalar gece boyunca devam etti. Akşam saatlerinde Selanik’te gerçekleştirilen ve yüzlerce kişinin katıldığı eyleme de polis saldırdı ve çatışma çıktı.

Gece yarısına kadar süren eylemlerde polis saldırısı nedeniyle çok sayıda kişi yaralanırken toplam 25 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Alexandros Grigoropoulos 6 Aralık 2008’de arkadaşı Nikos Romanos ile Atina’nın Exarcheia bölgesinde otururken yanlarına gelen polislerden birinin ateş etmesi sonucu hayatını kaybetmişti. Alexis’in 15 yaşında katledilişinden sonra Atina başta olmak üzere Yunanistan’ın birçok şehrinde iki hafta süren bir ayaklanma patlak vermişti. (Kaynak: Enough is Enough)

Yeryüzü Postası


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir