Sosyal Medya Davası’nda bir tahliye

kategori:

Kamuoyunda ‘Sosyal Medya Davası’ olarak bilinen 6 gazetecinin yargılandığı dava bugün Çağlayan Adliyesi’nde görüldü.

Duruşma öncesinde Çağlayan Adliyesi önünde “Haber yapmak suç sayılamaz, Gazetecilere özgürlük” pankartı açan aralarında gazetecilerin de olduğu bir grup basın açıklaması yaptı. 

Duruşmada tutuklu yargılananlardan Ömer Çelik’in tahliyesine, Mahir Kanaat ve Tunca Öğreten’in ise tutukluluklarının devamına karar verildi.

Gözaltına alındıktan 304 gün sonra ilk kez hakim karşısına çıkan gazeteciler, ‘devlet sırrı’nı ifşa etmek ve terör örgütü üyeliği gibi suçlarla yargılanıyor.

İddianamede RedHack’in hacklediği Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın maillerinin ‘duruma göre devlet sırrı’ olduğu iddia ediliyor. Gazetecilerin maillerle ilgili sosyal medyada kurulan bir gruba iradeleri dışında eklenmesini suç isnadı için yeterli gören savcılık, bu maillerin haberleştirilmesinin ‘gazetecilik faaliyeti sayılamayacağını’ da öne sürüyor.

İddianamede davanın tutuklu sanıkları Mahir Kanaat’in 24, Tunca Öğreten’in 19, Ömer Çelik’in de 16.5 yıla kadar; tutuksuz sanıkları Derya Okatan, Eray Sargın ve Metin Yoksu’nun ise 16.5 yıla kadar hapsi isteniyor. (Kaynak: Birgün)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir