Eski Bakan Zafer Çağlayan, Sarraf davasında yargılanacak

kategori:

Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ABD’de görülen Rıza Sarraf ­davasına sanık olarak eklendi. New York Güney Bölgesi Başsavcılığı tarafından dava dosyasına konan ek iddianamede Zafer Çağlayan’ın yanı sıra, Halkbank eski genel müdürü Süleyman Aslan, aynı bankanın Uluslararası Operasyonlardan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Balkan ve Rıza Sarraf’ın çalışanı Abdullah Happani de bulunuyor. Bu şekilde Sarraf davasında yargılanan sanık sayısı ikisi tutuklu olmak üzere dokuz kişiye çıktı.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, New York Güney Bölgesi Başsavcılığı, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın da sanık olarak Sarraf davasında yargılanacağını Twitter hesabından duyurdu. Sarraf davasındaki ek iddianamede aralarında Çağlayan’ın da bulunduğu isimlerin, İran’a uygulanan ambargoyu delmekten 5 yıl. Karapara aklamaktan 20 yıl, bankacılık sistemini zarara uğratmaktan 30 yıl olmak üzere toplam 55 yıl hapis cezasıyla yargılanacakları belirtildi.

Hükümetten Çağlayan yorumu: İspatlayın!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, eski Bakan Zafer Çağlayan’ın ABD’de devam eden Reza Zarrab (Rıza Sarraf) Davası’na dahil edilmesi hakkında, “İran’a yönelik ambargolarının delindiği iddiaları var ama bir Türk bakan hakkında başka bir ülkenin bulunduğu iddia ispatlanmalı” dedi.

Zeybekçi, “Ekonomi eski Bakanı Çağlayan’ın Türkiye’nin çıkarları aleyhine hiçbir işlemi olmamıştır; bizim için aslolan Türkiye’nin çıkarlarıdır. İran’a yönelik ambargonun delindiği iddiaları var ama bir Türk bakan hakkında başka bir ülkenin bulunduğu iddia ispatlanmalı” şeklinde konuştu.

Zarrab Davası’yla ilgili bir açıklama da Halkbank’tan geldi.Eski başkanı Süleyman Aslan’nın ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları delmekle suçlandığı Halkbank IMKB’ye yönelik açıklamasında bütün işlemlerinin uluslararası kurallara uygun bir biçimde yapıldığını ifade etti. (Kaynak: Gazete Duvar)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir