Anasayfa / Haberler / Güney Kore: Göçmen İşçiler İstihdam İzin Sistemine Karşı Gösteri Yaptı

Güney Kore: Göçmen İşçiler İstihdam İzin Sistemine Karşı Gösteri Yaptı

Güney Kore’deki göçmen işçiler, İstihdam İzin Sisteminin (EPS) kaldırılması için eylem yaptı.

Göçmenlerin Eşitliği ve İnsan Hakları İttifakı ve Kore İşçi Sendikaları Konfederasyonu (KCTU) gibi örgütlerden yaklaşık beş yüz işçi, eylem için Bosingak Bell’de toplandı. Miting, bu ayın başlarında EPS’den dolayı işvereninin kötü davrandığı Nepalli bir işçinin intihar ederek hayatını kaybetmesi üzerine düzenlendi.

KCTU’nun geçici başkanı Choi Jong-jin, “Günümüzün köleliği olarak bilinen bir kölelik sistemi olan EPS, işverenlerinin anlaşması olmaksızın çalışanların işyerlerini değiştirmelerini engelliyor ve haksız çalışma koşulları getiriyor” dedi.

EPS, 15 ülkeden vasıfsız işçileri davet ediyor ancak iş yerlerini üç yıllık bir süre zarfında yalnızca üç kereye kadar değiştirebiliyorlar. EPS’ye ek olarak, belgesiz göçmenlerin sınırdışı edilmesi, Çalışma Standartları Kanunu’nun 63. maddesinin kötüye kullanımı, mitingde ortaya çıkan göçmenlerin iş sorunları arasında yer aldı.(Kaynak: isyandan.org)

Adresi kontrol edin

Kuzey Denizi’ndeki açık deniz tesislerinde çalışan işçiler fiili greve başladı

Kuzey Denizi’ndeki bir dizi tesisteki işçiler, artan yaşam maliyetleri karşısında ücret artışlarını güvence altına almak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.