Anasayfa / Haberler / Bolivya: Dünya Halklar Konferansı “Duvarların Olmadığı Bir Dünya” Çağrısı Yaptı

Bolivya: Dünya Halklar Konferansı “Duvarların Olmadığı Bir Dünya” Çağrısı Yaptı

Dünya Halkları Konferansının kapanışında toplumsal hareketler “Duvarların olmadığı bir Dünya” çağrısı yaptı. Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, neoliberal küreselleşmenin doğrudan sonucu olan göçmen krizinin sonuç deklarasyonunda yer alması ve toplumsal hareketlerin ilerici taleplerinin daha fazla gündeme getirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

İki günlük konferansın bitiminde yayınmlanan Tiquipaya Deklarasyonu göçmenliğin suça dönüştürülmesine karşı evrensel yurttaşlığın kurulması ve duvarların yıkılması çağrısı yaptı.“İnsanların yer değiştirmesi, insan olmaktan kaynaklanan temel bir eşitlikten beslenen, bir haktır” ibaresi sonuç deklarasyonunda yer aldı. Bu hakkı savunmasına rağmen deklarasyon insanların çoğunun gönüllü olarak bu hakkı kullanmadıklarının ve koşulların onları göçe zorladığının altını çizmektedir.

“Bizler bu krizin ana nedenlerinin savaş, askeri müdahaleler, iklim değişikliği ve devletler arasında ve devletlerin kendi içlerindeki muazzam ekonomik eşitsizlikler olduğunu biliyoruz.”
Deklarasyonun önemli taleplerinden birisi, kamu harcamalarının, savaşa ve göçmenlerin mahkum edilmesine değil, göçmenlerin ve ailelerinin temel haklarını garanti altına alacak entegrasyon programlarına ayrılmasıdır. (Kaynak: isyandan.org)

Adresi kontrol edin

Reyanlı’da jandarma tarafından işkenceye uğrayan Suriyeli mülteci yaşamını yitirdi

Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 8 Suriyeli mültecinin jandarma tarafından işkenceye uğradığı, en az bir kişinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir