Yunanistan’da “kemer sıkma” saldırısına karşı genel grev ve çatışma

kategori:

Yunanistan’da Syriza hükümetinin hayata geçirmeye çalıştığı ek kemer sıkma saldırısına karşı bugün (17 Mayıs) genel greve gidildi. Atina’da polisle göstericiler arasında çatışmalar yaşandı.

Yunanistan İşçi Sendikaları Konfederasyonu (GSEE), Kamu Çalışanları Federasyonu (ADEDY) ve Mücadeleci İşçi Kolları Birliğinin (PAME) çağrısıyla yapılan grev nedeniyle, hava ve deniz ulaşımı olmak üzere birçok alanda hayat durma noktasına geldi. Havalimanlarında 10.00-14.00 saatleri arasında tüm uçuşlar iptal edilirken, hastanelerde acil servis dışında sağlık hizmeti verilmedi, toplu taşıma araçlarının ise gün boyunca çalışmadı.

Sendikaların çağrısıyla Atina’da ve Selanik’te düzenlenen gösterilere on binlerce kişi katıldı. Atina’da Göstericiler parlamentonun bulunduğu Sintagma Meydanı’na kadar yürüdü. Sintagma Meydanı’nda polis ve eylemciler arasında çatışma çıktı. Polis’in gaz bombası ile saldırısına eylemciler taş ve molotof kokleylileriyle cevap verdi.

Öte yanda bugün sabaha karşı anarşistler, eş güdümlü olarak Omonia Polis karakoluna, Caniggo meydanında bulunan ticaret odası binasına ve Polytech Üniversitesi’nin bulunduğu Tositsa ve Pattision kavşağında bulunan MAT çevik kuvvet ekiplerine molotoflu saldırı düzenledi.

Yunanistan Denizciler Federasyonu’nda (PNO) örgütlü gemi ve liman işçileri dün itibarıyla greve çıkarken sendika, daha önce aldığı 2 günlük grev kararını 4 güne çıkarttı. Avukat ve noterlerin grevi sürdürme kararı nedeniyle yarın da mahkemelerde duruşmaların yapılmayacağı belirtildi.

AB ile anlaşmaya varılan ve yarın mecliste oylanacak paket ile emeklilik maaşları azaltılmak ve vergiler arttırılmak isteniyor. Tasarıya göre emekli aylıklarından % 19 oranında kesinti yapılırken, vergi artışının yılda bir buçuk maaşa eş değer olacağı belirtiliyor.

Yeryüzü Postası


Yorumlar

“Yunanistan’da “kemer sıkma” saldırısına karşı genel grev ve çatışma” için bir yanıt

  1. […] Yunanistan’da “kemer sıkma” saldırısına karşı genel grev ve çatışma […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir