Anasayfa / Haberler / Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimlerini liberal Macron kazandı

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimlerini liberal Macron kazandı

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turundan sermaye destekli ve AB yanlısı Emmanuel Macron galip çıktı. Katılımın % 65’te kaldığı seçimlerde Macron %65,8 oyla Cumhurbaşkanı seçilirken, faşist Ulusal Cephe adayı Marine Le Pen 2. turda yaklaşık % 34,2 ile 11,5 milyon oya ulaştı. İçişleri Bakanlığı verilerine göre, yaklaşık 48 milyon seçmenden %12’si geçersiz oy kullanarak tepkisini dile getirdi.

Faşist Ulusal Cephe adayı Marine Le Pen ve sermayenin adayı Emanuel Macron arasında seçim yapmak zorunda olduğu için seçimlere katılmayan, geçersiz ya da beyaz oy kullananların sayısı da dikkat çekti.

Macron, seçim sonrası konuşmasında da “Avrupalılık” vurgusuna ağırlık verdi, üye devletler arasındaki işbirliğini artıracaklarını, Avrupa’yı yeniden etkin hale getireceklerini, terörle mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söyledi. Macron konuşmasını “Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Fransa!” diyerek sonlandırdı.

Yeryüzü Postası

Adresi kontrol edin

İngiltere’de 58 üniversitede akademisyenler ücretleri, çalışma koşulları ve emekli maaşlarını savunmak için üç günlük grev gerçekleştirdi

İngiltere’de akademisyenler 58 üniversitede emeklilik aylıklarındaki kesintilere ve esnek çalışmaya karşı üç günlük grev gerçekleştirdi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir