Anasayfa / Haberler / Honduras: Köylüler 10 Çiftliği Daha İyi Sağlık Hizmeti ve Çalışma Koşulları İçin İşgal Etti

Honduras: Köylüler 10 Çiftliği Daha İyi Sağlık Hizmeti ve Çalışma Koşulları İçin İşgal Etti

Yaklaşık 2.000 köylü daha iyi çalışma koşulları ve sağlık hizmeti talebiyle United Fruit Company’nin kendisini tasfiye etmesinden sonra kurulan en faal şirket olan Tela Rail Road Company’e ait 10’dan fazla çiftliği işgal etti.
Sağlık sorunu yaşadıklarında, şirketin özel hastanesinde tedavi olmak zorunda bırakıldıklarının ve bu işlemin kendileri için çok masraflı olduğunun altını çizdiler.

19 Yüzyılda, Honduras’ın Karayip sahillerinde kurulan ve ürettiği meyveleri Avrupa ve Kuzey Amerika’ya ihraç etmesiyle bilinen tekelci şirket United Fruit Company şirketi 20. yy boyunca gerçekleşen binlerce köylünün katledilmesinden sorumlu tutuluyor.

1954 yılında binlerce muz işçisi 8 saatlik iş günü ve sendika hakkı için greve çıktığında, büyük toprak sahipleri ve askeri polis grevi şiddetle bastırmaya yönelmişti. Bu büyük grev ve direniş dalgasıyla birlikte Honduras Komünist Partisi kurulmuştu.

1984 yılında şirket, kirli geçmişinden kurtulmak için şirketi tasfiye edip Tela Railroad Company şirketini kurdu.

Mevcut işgaller 1954 grevine katılan ve yol gösterenlerin mirasını taşımaktadır.

Kaynak: isyandan.org

Adresi kontrol edin

Konya’da Kürt aileye yönelik ırkçı katliama karşı eylemler gerçekleştirildi

Konya’nın Meram ilçesinde Kürt aileye yönelik gerçekleştirilen ırkçı katliam sonrasında eylemler gerçekleştirildi. Halkların Demokratik Partisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir