1 Mayıs’ta İstanbul’un pek çok yerinde Taksim direnişi

yazar:

kategori:

1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’na çıkmak isteyenlere pek çok noktada polis saldırdı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada 165 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Sabah saatlerinde Mücadele Birliği üyesi 2 kişi Taksim Meydanı’nda pankart açtı. “Yaşasın 1 Mayıs” sloganı atan eylemciler gözaltına alındı. Taksim’e çıkmak için Barabaros Bulvarı üzerinde pankartla yürüyüşe geçen Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) üyelerine de polis saldırdı ve yaklaşık 25 kişiyi gözaltına aldı. Beşiktaş Barbaros Bulvarı’ndan Taksim’e yürümek isteyen Hayır’dan Sonra grubuna da polis saldırısı gerçekleşti. Gruptan 20 kişi gözaltına alındı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gençlik Kolları’ndan bir grubun, CHP Beşiktaş ilçe binası önünde yapmak istediği oturma eylemine de saldran polis 14 kişiyi gözaltına aldı.

Aralarında bazı sendikalar ile farklı sosyalist ve anarşist grupların olduğu yaklaşık 500 kişi ise saat 11.00 civarında Zincirlikuyu’da bir araya geldi. Polisin yığınak yaptığı bölgede Taksim’e yürümek için bir araya gelen, pankart açan ve slogan atan gruba polis kısa süre sonra saldırdı. Kitle dağılırken ara sokaklarda bir süre polis ve eylemciler arasında çatışma devam etti. Öte yandan polis cadde boyunca bir arada duranlara saldırdı ve çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Okmeydanı’ndan Taksim’e doğru yürüyüşe geçen Halk Cephesi üyelerine de polis gaz bombalarıyla saldırdı. Polisle eylemciler arasında ara sokaklarda çatışma yaşandı. Öğle saatlerinde de Taksim Meydanı’na çıkmak isteyen Mücadele Birliği üyelerine polis saldırısı gerçekleşti. 9 kişi gözaltına alındı.

Yeryüzü Postası


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir