Anasayfa / Haberler / Paraguay’da ‘başkanlık’ isyanı: Kongre’yi yaktılar

Paraguay’da ‘başkanlık’ isyanı: Kongre’yi yaktılar

Paraguay’da, devlet başkanı Horacio Cartes’in anayasayı değiştirerek görev süresini uzatma girişimi ülkeyi ayaklandırdı. Diktatörlük günlerine geri dönmek istemeyen halk sokağa dökülürken, bir grup eylemci Kongre binasını ateşe verdi.

Latin Amerika ülkesi Paraguay, devlet başkanının anayasayı değiştirerek bir dönem daha seçilme girişimi nedeniyle ayakta. Diktatörlük endişesiyle düzenlenen eylemler, bir grup eylemcinin Kongre binasını ateşe vermesiyle şiddete döküldü.

Gizli Oylamaya Tepki

Gerilim, görev süresi 2018’de dolan devlet başkanı Horactio Cartes’in anayasa değişikliği yaparak iktidarda kalmasının önünü açacak yasa tasarısı nedeniyle patlak verdi. 35 yıllık diktatörlüğün ardından 1992’de kabul edilen mevcut anayasa, devlet başkanının görev süresini kesin bir biçimde beş yılla sınırlıyor. Ancak Cartes’in hazırlattığı tasarıda bu madde kaldırılıyor. Söz konusu tasarının dün Senato’da gizlice onaylanması halkı ayaklandırdı.

‘Başkan Darbe Yaptı’

Yüzlerce kişi ülkenin demokratik kurumlarını koruma gerekçesiyle sokağa dökülürken, muhalif senatörlerden Desiree Masi “Bir darbe yapıldı. Direneceğiz ve halkı da bizimle direnmeye çağırıyoruz” dedi.

Ancak eylemler akşam saatlerinde şiddete döküldü. Kongre binasının önünde toplanan eylemciler camları kırarken, bina ateşe de verildi. Yangının yaklaşık iki saat sürdüğü belirtilirken, polisle göstericiler arasında çatışma çıktı. Polis göstericileri dağıtmak için plastik mermi ve tazyikli su kullandı. Görev süresini uzatmak isteyen Cartes ise eylemlerin ardından itidal çağrısı yapmakla yetindi.

Partisi Çoğunluk Sahibi

Söz konusu tasarının yasalaşması için Kongre’nin diğer kanadında da kabul edilmesi bekleniyor. Cartes’in partisinin burada çoğunluk sahibi olması nedeniyle yasanın kabul edilmesine, dolayısıyla da eylemlerin sürmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Kaynak: Gazete Duvar

Adresi kontrol edin

Reyanlı’da jandarma tarafından işkenceye uğrayan Suriyeli mülteci yaşamını yitirdi

Suriye’den Türkiye’ye geçmeye çalışan 8 Suriyeli mültecinin jandarma tarafından işkenceye uğradığı, en az bir kişinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir