ABD’de göçmenler iş bıraktı, okulları boykot etti

Donald Trump’un göçmenlere yönelik politiklarını protesto etmek için sosyal medyada yapılan çağrı ile ABD’nin pek çok şehrinde 16 Şubat’ta pek çok göçmen iş bıraktı ve okulları boykot etti. İşçilerin yanı sıra ABD doğumlu olmayan işletme sahiplerinin de destek verdiği eylemin bazı şehirlerde etkili olduğu belirtiliyor.

“Göçmenler olmadan bir gün” sloganıyla sosyal medya üzerinden örgütlenen çağrı neticesinde Raleigh, Kuzey Carolina, Austin, Texas, Chicago ve Detroit gibi pek çok şehirde yürüyüşler düzenlendi. İnşaat şirketleri ve restoranlar başta olmak üzere göçmenlerin çalıştığı bazı işyerleri gün boyu hizmet vermedi, bazı okullarda sınıflar boşaldı.

Irak, Suriye, Yemen, İran, Sudan, Somali ve Libyalı’ların ABD’ye girişini yasaklayan ve Meksika sınırına duvar örülmesini öngören kararnameleri imzalaması nedeniyle Donald Trump’a karşı eylemler sürüyor. ABD’de her yıl Şubat ayının 3. Pazartesi günü kutlanan “Başkanlık Günü”nden önceki son işgününe denk gelen 17 Şubat’ta da Trump’un göçmen politikalarına karşı genel grev çağrısı yapılıyor.

Yeryüzü Postası


Yorumlar

“ABD’de göçmenler iş bıraktı, okulları boykot etti” için 2 yanıt

  1. […] ABD’de göçmenler iş bıraktı, okulları boykot etti […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir