Anasayfa / Haberler / Yunanistan: Göçmenlerle Dayanışma Eylemleri

Yunanistan: Göçmenlerle Dayanışma Eylemleri

Yunanistan İnsan Hakları Birliği tarafından Atina’daki Gazeteciler Sendikası merkezinde 16 Ocak’ta düzenlenen ve katılımcıları arasında Yunanistan’daki Mülteciler BM Yüksek komiseri ile insan hakları örgütlerinden temsilcilerin ve Yunanistan Sığınma Servisi Direktörünün de bulunduğu panelde 50 kadar eylemci, sınır dışı edilme tehlikesi ile karşı karşıya olan Mısırlı göçmen Muhammed A. için dayanışma eylemi gerçekleştirdi. Muhammed A., 2013’te iktidarı ele geçiren Sisi rejiminin protestoculara karşı işlediği insanlık suçlarını ifşa eden bir videoyu paylaştığı için Mısır polisi tarafından aranıyor ve 13 Aralık’tan beri sınır dışı edilme kararını protesto etmek için açlık grevinde.

23 Ocak itibariyle açlık grevinde 40 günü geride bıraktığı teyit edilen Muhammed A., ağırlaşan sağlık durumuna rağmen kaldırıldığı hastaneden Lesvos’taki Mytilene polis merkezine geri gönderildi.

Göçmenlerin Atina, Petrou Ralli Sokağı üzerindeki Göçmen İdaresi hapishanesine transfer edilmesinin ardından 20 Ocak Cuma günü 150 civarında gösterici hapishanenin önünde dayanışma eylemi yaptı.

Dayanışma pankartı altında slogan atan eylemcilere çoğunluğunu erkeklerin oluşturduğu göçmen tutsaklar da içeriden sloganlarla eşlik etti. Göçmenler kurulan kısıtlı iletişimde uzun zamandır toplama merkezlerinde, ağır koşullar altında tutulduklarını haykırdılar. Daha yukarı kattaki kadın göçmenlerin göstericilerle iletişiminin gardiyanlar tarafından engellendiği ve izole hücrelerde tutuldukları öğrenildi.

Kaynak: isyandan.org

Adresi kontrol edin

Uluslararası anarşist dayanışma çağrısı

6 Şubat depremleri sonrasında uluslararası dayanışma büyüyor. Dünya çapında 18 anarşist örgüt tarafından “Uluslararası anarşist …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir