Anasayfa / Haberler / Devlet Katillerini Korumaya Devam Ediyor: Ethem Sarısülük’ün Katiline 10.100 Lira Para Cezası

Devlet Katillerini Korumaya Devam Ediyor: Ethem Sarısülük’ün Katiline 10.100 Lira Para Cezası

Gezi Direnişi sırasında polis tarafından vurularak öldürülen Ethem Sarısülük’ün katili olan polis Ahmet Şahbaz’a 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezası verildi; mahkeme, cezayı adli para cezasına çevirdi. Bugün (19 Aralık) Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve 15 dakika süren duruşmada verilen karar devletin katillerini korumaktaki kararlılığını bir kez daha gösterdi.

Ethem Sarısülük; Gezi direnişi sırasında, 1 Haziran 2013 tarihinde, Ankara, Kızılay’daki eylemler sırasında polis Ahmet Şahbaz’ın açtığı ateş sonucunda başına isabet eden bir mermi ile yaralanmış, birkaç gün içerisinde tüm organları iflas etmiş ve 14. günün sonunda hayatını kaybetmişti.

Ahmet Şahbaz, Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “olası kastla öldürme” suçundan 7 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırmıştı. Ancak Yargıtay 1. Ceza Dairesi, davayı usul yönünden bozmuş ve dosya yeniden 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti. Ahmet Şahbaz ve Ankara Valiliğinin yaptığı başvurular sonucunda Adalet Bakanlığı, davanın nakledilmesine karar verilmesi için dosyayı Yargıtay 5. Ceza Dairesi’ne göndermiş, 5. Ceza Dairesi de davanın Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi’ne nakletmişti. Davanın 28 Kasım 2016 tarhinde görülen duruşmasında savcı Ahmet Şahbaz’ın “meşru müdafaada ve kanunen silah kullanma yetksi sınırları içeresinde kaldığı” gerekçesiyle 10 ay hapsini istemişti.

Adresi kontrol edin

Uluslararası anarşist dayanışma çağrısı

6 Şubat depremleri sonrasında uluslararası dayanışma büyüyor. Dünya çapında 18 anarşist örgüt tarafından “Uluslararası anarşist …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir