Pedofili Aklama Yasa Tasarısına Tepki Büyüyor

kategori:

AKP, cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi durumunda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin Meclis’e önerge sundu. Muhalefetin itirazları üzerine Salı günü tekrar görüşülecek olan yasaya karşı pek çok yerde eylemler yapılıyor. Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla saat 18.30’da Yüksel Caddesi’nde yüzlerce kadın, “Tecavüz Meşrulaştırılamaz” pankartıyla bir araya geldi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ise, saat 18.00’da Mülkiyeliler Birliği’nde basın açıklaması yaparak AKP’li vekillerce Meclis’e sunulan önergeyi yırttı. İstanbul’da da Galatasaray Lisesi, Kadıköy Haldun Dormen Sahnesi önünde ve Sarıyer’de eylemler gerçeklekştirildi.

Samsun ve Kocaeli’de polis saldırısı

İzmir, Manisa, Bartın, Çanakkale, Antalya, Samsun ve Kocaeli gibi pek çok ilde de “Tecavüz Meşrulaştırılamaz” sloganıyla eylemler gerçekleştirildi. Kadın örgütlerinin Samsun’da yapmak istediği eyleme ise polis saldırdı. 13 kadın darp edilerek ve saçlarından yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı. Kocaeli Kadın Platformu’nun çağrısıyla 18.30’da Belediye İş Hanı önünde buluşan kadınlara da polis saldırdı ve 14 kadın gözaltına alındı.

Yasadan 3 Bin Tecavüzcü Yararlanacak

Başbakan Binali Yıldırım, AKP’nin büyük tepki çeken cinsel istismar düzenlemesine ilişkin konuştu. “Reşit olmayan yaşta evlenen, babanın hapiste olduğu 3 bine yakın aile olduğu tespit edildi” diyen Yıldırım “Bu mağduriyetin giderilmesi için yapılan düzenlemeyi CHP ucuz bir istismar aracı olarak kullanmaya kalktı. Bu tecavüze af değildir. Tecavüze en ağır cezayı AK Parti getirdi. Bir seferliğine 3 bin ailenin mağduriyeti gideriliyor” ifadelerini kullandı.

Önergenin tam metni şöyle:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

Görüşülmekte olan Kanun Tasarısının Geçici 1. maddesine aşağıdaki fıkranın eklenmesinz ve teklif ederiz.

“(2) Cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın 16/11/2016 tarihine kadar işlenen cinsel istismar suçundan, mağdurla failin evlenmesi durumunda, Ceza açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verilir. Zamanaşımı süresi içinde evliliğin, failin kusuruyla sona ermesi halinde fail hakkıdaki hüküm açıklanır veya cezanın infazına devam olunur. Bu fıkra uyarınca fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine karar verilmesi durumunda, suçqan azmettiren veya işlenişine yardım edenler hakkında kamu davasının düşmesine veya infazının ortadan kaldırılmasına karar verilir”

Yeryüzü Postası


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir