Anasayfa / Haberler / HDP’li 11 il belediyesinden 8’ine kayyum atandı, 5 belediye eşbaşkanı tutuklu

HDP’li 11 il belediyesinden 8’ine kayyum atandı, 5 belediye eşbaşkanı tutuklu

İçişleri Bakanlığı tarafından bu sabah yapılan açıklamada Mardin Büyükşehir Belediyesi ile Siirt Belediyesi’ne kayyım atandığı belirtildi. Van Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanı Bekir Kaya ise sabah saatlerinde gözaltına alındı. Kaya’nın yerine de Van Valisi İbrahim Taşyapan kayyum olarak atandı. Böylece 2014 yerel seçimlerinde HDP’li adayların seçildiği 11 belediyeden 8’ine kayyum atanmış oldu. Bugüne kadar Siirt, Tunceli, Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Van, Batman ve Hakkari belediyelerine kayyum atandı. Ayrıca Siirt Belediye eşbaşkanı Tuncer Bakırhan, Tunceli Belediye eşbaşkanları Mehmet Ali Bul, Nurhayat Altun, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı tutuklanırken, Van Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanı Bekir Kaya ise halen gözaltında. Bitlis, Iğdır ve Ağrı belediyelerinde ise HDP’li eşbaşkanlar görevlerine devam ediyorlar.

Van Belediyesi önündeki eyleme polis saldırısı

Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bekir Kaya’nın gözaltına alınmasının ardından aralarında HDP Van Milletvekili Adem Geveri, Bedia Özgökçe Ertan, DBP İl Eş Başkanı Sevinç Şeker’in de bulunduğu bir grup basın açıklaması yapmak için belediye binası önünde toplandı. Ancak basın açıklaması yapılmasına izin vermeyen polis biber gazı ve tazyikli suyla saldırdı. Polisin belediye binasını ablukaya aldığı kaydedildi.

Yeryüzü Postası

Adresi kontrol edin

Uluslararası anarşist dayanışma çağrısı

6 Şubat depremleri sonrasında uluslararası dayanışma büyüyor. Dünya çapında 18 anarşist örgüt tarafından “Uluslararası anarşist …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir