Boğaziçili öğrenciler ‘atanmış’ rektörü protesto etti

kategori:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne, seçimlerde  birinci çıkan Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu yerine, Prof. Dr. Mehmed Özkan’ı atamasını protesto eden öğrencilere polis saldırdı. Boğaziçi Üniversitesi rektörlük seçimlerinde oyların yüzde 86’sını alan Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu yerine, seçimlere dahi girmeyen Prof. Dr. Mehmed Özkan’ın rektör olarak atanmasına tepki gösteren öğrenciler dün üniversitenin Güney Kampüsünde bir araya geldi. Sabah 09.00’dan itibaren Rektörlük binası önünde toplanan öğrenciler, sık sık, “Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek”, “Kayyım rektör Mehmed” sloganı attı. Aynı dakikalarda akademisyenler tarafından rektör atamasına ilişkin yapılan toplantıya temsilci göndermek isteyen öğrenciler, talepleri kabul edilmeyince toplantının yapıldığı salonun önünde  “Kayyum rektör istemiyoruz” ve “Mehmet Özkan rektörümüz değildir” sloganlarıyla koridor oluşturdu. Bir süre sonra akademisyenlerin toplantısından çıkan  Öğrenci İşleri Dekanı Doç Dr. Zeynep Uysal, öğrencilere bir açıklama yaptı. Öğrencilerin verdiği bilgiye göre Dekan Uysal, polislerin kampüs dışında eylem yapılması veya kampüs içinde hükümet aleyhine slogan atılması halinde öğrencilere gözaltı işlemi yapılacağı konusunda uyardığını söyledi.

‘NE KHK’NİZİ NE DE ATAMANIZI TANIYORUZ’

Bir süre sonra buradan ayrılan öğrenciler, sloganlarla Güney Kampüsü kapısına yürüdü.
Burada açıklama yapan öğrenciler, “29 Ekim 2016 tarihinde art arda çıkarılan 675 ve 676 sayılı KHK’ler ile üniversitelerde rektörlük seçimleri kaldırılmış, rektörü atama yetkisi doğrudan cumhurbaşkanına verilmiş ve 1267 akademisyen meslekten ihraç edilmişti.
12 Kasım tarihinde ise üniversitemizin rektörlüğüne seçimlere dahi girmemiş biri, Mehmed Özkan atanmıştır. 1980 darbesinden sonra YÖK ile kontrol altına alınmaya çalışılan bilimin, emeğin ve özgür düşüncenin yuvası üniversiteler, bugün bir başka darbe ile, Saray darbesi ile karşı karşıyadır. Ancak şu bilinmelidir ki, üniversitemizi KHK’ler ile teslim alamayacaklar. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri olarak, ne KHK’nizi ne de atamanızı tanıyoruz ve KHK geri çekilene kadar sürecin takipçisi olacağımızı, nöbetimize devam edeceğimizi buradan ilan ediyoruz” dedi.
Burada yapılan açıklamanın ardından öğrenciler Kuzey Kampüsüne gitmek istedi. Ancak kapının dışını abluka altına alan polis, öğrencilerin teker teker kapıdan çıkmasını istedi. Bunun üzerine öğrenciler teker teker kapıdan çıktı. Ancak bu sırada polis eylemin çekimini yapan bir öğrenciyi darbetti. Olaya tepki gösteren öğrenciler de polis darbına maruz kaldı. 2 öğrenci yere yatırılarak gözaltına alındı. Bir süre polis otosunda tutulan öğrenciler daha sonra serbest bırakıldı.

Kaynak: Evrensel


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir