SES Üyeleri Gözaltına Alındı

kategori:

Ankara’da Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile bazı sağlık çalışanlarının işten çıkarılmasını protesto etmek için Sağlık Bakanlığına yürümek isteyen Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyelerine polis biber gazı ile müdahale etti. Gruptan sendika eş başkanlarının da aralarında bulunduğu 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar ilerleyen saatlerde serbest bırakıldı. Gözaltındakilerin serbest kalmasının ardından KESK Ankara Şubeler Platformu Sakarya Caddesi’nde bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya CHP Milletvekilleri, HDP Parti Meclis üyeleri, İnsan Hakları Örgütleri,Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan da destek verdi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’nun(KESK) konuya ilişkin web sitesinden açıklama yaptı:

“Bugün, ihraç edilen/açığa alınan arkadaşlarımızın görevine iade talebiyle Sağlık Bakanlığı önünde basın açıklaması yapmak üzere SES Genel Merkez Binası önünde toplanan üyelerimize polis cop ve biber gazı ile saldırmıştır. Saldırı sonucunda SES Eş Başkanları Gönül Erden, İbrahim Kara, SES MYK üyeleri Şinasi Dursun, Fikret Çalağan, Ankara SES Şube üyesi Hilal Karahancı ve SES Urfa Şube üyesi Faruk Mızrak gözaltına alınmıştır.

OHAL VE KHK’ler aracılığıyla hukuksuzluğun hukuk haline getirildiği, yoksulluğun, adaletsizliğin hüküm sürdüğü, emeğin hakkının yok sayıldığı bir ülkede yaşamak istemeyen; Her türlü baskıya rağmen demokrasi, sendikal hak ve özgürlükler mücadelesini yükselten, kamu emekçilerinin vicdanının sesi olmaya devam etme kararlılığından ödün vermeyen KESK’e ve üye sendikalarımıza yönelik saldırılar, ihraç ve açığa almalar şaşırtıcı değildir.

Sömürü ve yağmaya karşı emeğin hakkını, savaşa karşı barışı, emperyalizme karşı bağımsızlığı, ırkçılığa ve şovenizme karşı halkların kardeşliğini kararlılıkla savunan KESK son üyesi geri dönene kadar, bu değerlerin her noktasını her zaman savunmaya devam edecektir! KESK’liler baskılar karşısında asla yılmayacaktır.

Sözün bittiği değil, değerli olduğu yerden sesleniyoruz! Bizleri baskı altına almaya çalışan, haklı mücadelemizden döndürmeyi amaçlayan her türlü hukuk dışı ve fiili uygulamaların karşısında sesiz kalmayacağımızı haykırıyoruz! Üye ve yöneticilerimize yönelik yıldırma ve sindirme uygulamalarına artık yeter! Sendikal hak ve özgürlükler, barış ve demokrasi mücadelesi veren arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır”


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir