Anasayfa / Haberler / Fransa: Kadınlardan Eşit Ücret Hakkı İçin İş Bırakma Eylemi

Fransa: Kadınlardan Eşit Ücret Hakkı İçin İş Bırakma Eylemi

Paris’in yanı sıra Toulouse, Nantes, Lyon ve Bordeaux gibi kentlerde kadınlar eşit ücret hakkı için 7 Kasım Pazartesi günü saat tam 16:34’te iş bıraktılar.

Feminist haber bülteni Les Glorieuses verilerine göre Fransa’da kadınlar ile erkekler arasındaki ücret farkı %15,1 ki bu da kadınların yılın tam 38,2 iş gününde erkeklere kıyasla bedava çalıştıkları anlamına geliyor.

Sosyal medyada # 7novembre16h34 başlığıyla yer bulan eylemin çağrısı facebook sayfası üzerinden yapıldı:

Kadınları, erkekleri, sendikaları ve kadın örgütlerini ‘7 Kasım 16:34’ hareketine katılmaya ve ücret eşitsizliğini gündemleştirmek için gösteriler, eylemler yapmaya çağırıyoruz. Kolektif hareket ederek, ücretlerdeki cinsiyet ayrımcılığının sadece kadınların sorunu olmadığını gösterebiliriz.

Hareketin facebook sayfasında Paris’in yanı sıra Toulouse, Nantes ve Bordeaux gibi kentlerde gerçekleştirilen gösteri ve yürüyüşler de yayımlandı.

*Çeviri: Kadınlar ücret eşitsizliğini görünür kılmak için iş bıraktı. Cumhuriyet Meydanı, Paris.

Henüz daha eylem başlamamışken sosyal medyada Paris’teki Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan kalabalıkların fotoğrafları paylaşılmaya başlandı. Eylem, Osez le Féminisme (Feminist Olmak İçin Cüret) gibi çok sayıda kadın hakları örgütü tarafından da desteklendi.

24 Ekim’de de İzlanda’da binlerce kadın ücret eşitsizliğini protesto etmek için saat 14:38’te iş bırakmıştı.

Kaynak: isyandan.org

Adresi kontrol edin

Uluslararası anarşist dayanışma çağrısı

6 Şubat depremleri sonrasında uluslararası dayanışma büyüyor. Dünya çapında 18 anarşist örgüt tarafından “Uluslararası anarşist …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir