Anasayfa / Haberler / Berlin’de Køpi Wagenplatz kamp alanının tahliyesine karşı binlerce kişi sokağa çıktı

Berlin’de Køpi Wagenplatz kamp alanının tahliyesine karşı binlerce kişi sokağa çıktı

Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunan Kreuzberg bölgesinde, anarşistlerin ve diğer radikal hareketlerin 1990 yılından beri kullandığı Køpi Wagenplatz kamp alanının polis tarafından boşaltılmak istenmesine karşı binlerce kişi sokağa çıktı.

Berlin Duvarı’nın yıkılmasından kısa bir süre sonra kurulan, muhalif karşı kültürünün bir merkez noktalarından biri olan ve yıllar boyunca radikal hareketi bir araya getiren birçok etkinliğe ev sahipliği yapan kampın tahliyesine karşı haftalardır eylemler sürüyordu. Elli civarında insanın karavanlarda yaşamını sürdürdüğü kamp alanına dönük hükümetin saldırısı pandemi sırasında artan, barınma hakkına yönelik politikaların bir başka örneği olarak değerlendiriliyor.

Cuma günü (15 Ekim) kampın tahliyesini engellemek için sokağa çıkan binlerce kişi gün boyu direniş sürdürürken, polis birçok noktada eylemcilere vahşice saldırdı. Eylemlerde polisin yanı sıra bölgeyi soylulaştırma politikasının parçası olan lüks mağazalar da hedef alındı. Polis saldırılarında çok sayıda kişinin yaralandığı ve en az 20 kişinin gözaltına alındığı direnişe rağmen kamp polis tarafından boşaltıldı. Tahliye sonrasında da eylemler devam ediyor.

Adresi kontrol edin

Uluslararası anarşist dayanışma çağrısı

6 Şubat depremleri sonrasında uluslararası dayanışma büyüyor. Dünya çapında 18 anarşist örgüt tarafından “Uluslararası anarşist …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir