HDP’ye yönelik saldırıda parti çalışanı Deniz Poyraz’ın öldürülmesine karşı birçok noktada eylemler

kategori:

Onur Gencer isimli faşist tetikçinin Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü binasını basarak, parti çalışanı Deniz Poyraz’ı öldürülmesi sonrasında birçok yerde eylemler gerçekleştiriliyor.

Bu sabah saatlerinde gerçekleşen saldırıyla ilgili hazırlanan olay yeri inceleme tutanağında, Deniz Poyraz’ın 6 kurşunla hayatını kaybettiği, parti binasının her yerinin kurşunlandığı, odaların dağıtıldığı ve camların kırıldığı belirtildi.

Öte yandan katil Onur Gencer’in Instagram hesabından Suriye’nin Minbiç ve Halep kentlerinde çektirdiği silahlı fotoğrafları “görevden dönüş” diyerek paylaştığı anlaşıldı. Tehdit ve küfür içeren paylaşımlar da yapan tetikçinin devletin birçok kirli işini yürüten SADAT tarafından eğitildiği de iddia edildi.

Saldırı sonrasında polis bölgeyi abluka altına alırken, HDP’nin toplanma çağrısı sonrasında yüzlerce kişi İzmir İl Örgütü binası önüne geldi. HDP’liler sloganlarla cinayeti protesto ederken, polis, kızının cenazesini görmek isteyen anne Fehime Poyraz’ı engelledi. Duruma tepki gösteren anne Poyraz, “Bir Deniz gitti, bin Deniz gelecek, Kürt halkı hep ayaktadır, hep ayakta olacak” şeklinde konuştu. Çeşitli sendika, parti ve politik gruplar da HDP önünde gerçekleşen eyleme katıldı. İstanbul Sözleşmesinden Vazgeçmiyoruz İzmir Kampanya Grubu bugün yapacakları nöbet eylemini iptal ederek HDP İl binası önüne gelerek açıklama yaptı. Kadınlar “Denizin hesabı sorulacak”, “Yasta değil isyandayız” sloganları attı.

Saldırıya karşı İzmir’in yanı sıra İstanbul, Ankara ve Bursa gibi birçok ilde eylemler düzenlendi. İstanbul’da Şişhane Meydanı’nda gerçekleşen eylem için “Şehid namirin”, “Katil devlet hesap verecek” sloganlarıyla yürüyen grubun önü polis tarafından kesildi. Polise karşı direnen eylemciler barikatı aşarak Meydana ulaştı. Şişhane Meydan’ında yoğun polis ablukası altında yapılan eylem sonrasında dağılan gruba polisler saldırdı. Eylemciler polis saldırısına sloganlarla karşılık verirken, çok sayıda kişi gözaltına alındı. Sancaktepe, Sultangazi ve Nurtepe’de de eylemler gerçekleşti.

Bursa’da Fomara Meydanı’nda gerçekleştirilen eylem sırasında faşist bir güruh bozkurt işareti yaparak ve küfürlerle eylemcilere saldırmaya çalıştı. Parti binasına girmeye çalışan HDP’lilere bu defa polis saldırısı gerçekleşti. Çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Amed’te de yapılmak istenen eylem polis tarafından engellenmeye çalışıldı. Sanat Sokağı’nda bir araya gelenlerin açıklama yapması polislerce engellenirken, Sanat Sokağı’na çıkan Şair Sırrı Hanım ve Cami sokakları polis bariyerleriyle giriş çıkışlara kapatıldı. Sanat Sokağı çevresine yüzlerce polis zırhlı araçlarla konumlandırıldı. HDP Yenişehir ilçe binası da polis ablukasına alındı. Ancak yüzlerce kişi polisin engelleme çabalarına rağmen yürüyüş gerçekleştirdi.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir