Anasayfa / Haberler / Kenya’da sağlık çalışanlarının grevi büyüyerek devam ediyor

Kenya’da sağlık çalışanlarının grevi büyüyerek devam ediyor

Kenya’nın Mombasa şehrinde sağlık çalışanları, ücretlerinin ödenmesinde yaşanan gecikmeler ve kestintiler nedeniyle altı haftadır grevde. Yeni koronavirüs (Covid-19) tedbirlerinin yetersiz olduğu gerekçesiyle ülkenin diğer bölgelerindeki hemşireler ve klinisyenler de üç hafta önce greve başladı. Doktorlar ise greve bu hafta Pazartesi günü katıldı.

Sağlık çalışanları koronavirüs için etkin tedbirler alınması ve ücret ödemelerinin zamanında gerçekleştirilmesinin yanı sıra 30.000 Şilin (Yaklaşık 275 ABD Doları) tutarında risk ödeneği talep ediyor. Sağlık emekçileri talepleri karşılanana kadar grevi sürdüreceklerini söylüyorlar.

Kenya Ulusal Hemşireler Birliği Mombasa şubesi sekreteri Peter Maroko, yerel hükümet ile diyalog kurmaya çalıştıklarını ancak sorunlarının çözülmediğini söyledi. Beş aydır ücretlerinin ödenmediğini belirten Morako, meslektaşlarının görev sırasında öldüğünü ve sendikanın talepleri karşılanmadığı sürece üyelerin işe dönmesine izin vermeyeceğini söyledi.

Kenya’da yeni koronavirüs (Covid-19) nedeniyle bugüne kadar 9 klinisyen, 13 doktor ve 29 hemşire hayatını kaybetti.

Adresi kontrol edin

Firar eden Filistinli tutsaklardan 4’ünün yakalanmasının ardından eylemler gerçekleştiriliyor: İsrail devletinin kolektif cezalandırma politikalarına karşı tutsaklar hapishanelerde eylemlere hazırlanıyor

İsrail’deki Gilboa Hapishanesi’nden 6 Eylül’de tünel kazarak firar eden 6 Filistinli tutsaktan 4’ünün binlerce askerin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir