Alacaklarının ödenmesi için Soma ve Ermenek’ten Ankara’ya yürümek isteyen maden işçileri kolluk güçlerinin saldırısına uğradı

kategori:

Alacakları Uyar Madencilik tarafından ödenmeyen maden işçilerinin Manisa Soma ve Karaman’ın Ermenek ilçelerinden Ankara’ya başlattığı yürüyüş kolluk kuvvetleri tarafından engellendi.

Soma’da 8 yıldır ödenmeyen tazminatları için Ankara’ya yürümek isteyen olan maden işçilerinin önü polis tarafından kesildi. Bağımsız Maden İş Sendikası ile birlikte Soma Meydanı’nda forum yapan işçiler, işçiye yasak getiren maden patronlarına ise teşvik veren yasanın genişletilmesini ve eşitlik istediklerini ifade etti.

Önleri polis tarafından kesilen işçilerden oluşan heyet Manisa Valisi ile bir görüşmek gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından yapılan açıklamada, işçilerin taleplerinin hükümet tarafından karşılanması için valinin “arabuluculuk” yapma teklifinde bulunduğu ve bugün yarın görüşmeler gerçekleştireceğini söylediği belirtildi.

Manisa Valisinin, Ermenek’teki durumla ilgili de buranın valisiyle görüşme yaptığını ifade eden işçiler, her iki madenin sorumlusunun da Uyar olduğunu ve her iki maden için Ankara’yla görüşme sözü aldıklarını ifade etti. Asla Soma’ya dönmeyeceklerini belirten işçiler, “Her iki madende de işgal devam ediyor” diyerek, haklarını alana kadar geri adım atmayacaklarını vurguladıklarını aktardı.

Ermenek’te de maden ocağı çıkışında toplanıp Ankara’ya yürümek isteyen işçilerin ve ailelerin önünü jandarma tarafından kesildi. Jandarma madencilere plastik mermilerle saldırdı, maden işçisi Mesut Öner gözaltına alındı. Bir maden işçisi ise gazdan kaynaklı baygınık geçirdi ve ambulansla hastanaeye kaldırıldı.

Madenciler ailelerle birlikte bekleyişlerine devam ettikten sonra madendeki eylem alanına geri döndü. (Kaynak: Kızıl Bayrak)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir