Toplu pazarlık görüşmelerindeki anlaşmazlık sonrası Deutsche Post çalışanları fiili grevlerle mücadele ediyor

kategori:

Toplu pazarlık görüşmelerindeki anlaşmazlıktan nedeniyle Deutsche Post çalışanları bir çok eyalette kısa süreli fiili grevler gerçekleştiriyor. Cumartesi gerçekleşen greve Almanya genelinde 14 federal eyaletten yaklaşık 4 bin 900 işçi katıldı. Grevle birlikte Verdi sendikası, Deutsche Post ile toplu pazarlık çatışmasında baskı yapmak istiyor; 12 aylık bir süre içinde yüzde 5,5’lik bir ücret artışı talep ediyor.

Alman kargo şirketi Deutsche Post’un çok sayıda çalışanı Cumartesi günü “daha yüksek ücretler için“ mücadeleye başladıklarını duyurduktan sonra, daha fazla uyarı grevi yapılacağının sinyalini veriyorlar.

“Deutsche Post” çalışanları Hamburg’ta çalışmayı birkaç gün içinde üçüncü kez durdurdu. Çarşamba günü Altona’daki mektup merkezinde yaklaşık 500 bin mektup için işlemler durduruldu. Perşembe günü, Altona’daki teslimat üssünde yaklaşık 60 çalışanın greve katılmasıyla yaklaşık 16 bin paket için işlemler durduruldu. Son olarak, Cumartesi günü Hamburg ve çevresindeki çalışanlar icin grev çağrısında bulunuldu. Hamburg Doğu ve Orta bölgelerinde 25 bine kadar paketin teslim edilmediği açıklandı.

Verdi sendikasının Hamburg temsilcisi Lars-Uwe Rieck’e göre, son zamanlarda şirketten “pazarlığa açık olmadığını gösteren” bir teklif gelmişti. Koronavirüs salgını sonrasında posta ve paket dağıtım sektöründeki karını yaklaşık yüzde 50 arttıran Deutsche Post’un 1,5’lik artış teklifi yetersiz bulunuyor. Sendika elde edilen kardan çalışanların da paylarını almaları gerektiğini savunuyor. Sendika, 21 Eylül’de “talepleri tartışmaya devam etmek” istiyor. Şimdiye kadar yaklaşık 160 bin koli ve yaklaşık 1,6 milyon mektup uyarı grevinden etkilendi. (Kaynak: Yaşanacak Dünya)


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir