Suruç Katliamı’nın yıl dönümünde İstanbul ve Ankara’daki anmalarda polis terör estirdi

kategori:

20 Temmuz 2015’te Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde gerçekleştirdiği canlı bomba saldırısı sonucu ölen 33 genç Suruç Katliamı’nın 5. yıl dönümünde bir çok şehirde eylemler gerçekleştirildi. İstanbul ve Ankara’^da gerçekleştirilen eylemlere polis vahşice saldırdı, çok sayıda eylemci gözaltına alındı.

Ankara

Ankara’da Suruç Aileleri İnisiyatifi’nin çağrısıyla yapılmak istenen eylem için iki farklı noktada bir araya gelmeye çalışan eylemcilere polis tarafından sert biçimde saldırdı. Atatürk Bulvarı üzerinde “Suruç İçin Adalet, Herkes İçin Adalet” pankartı açanlara saldıran polis, çok sayıda kişiyi işkenceyle gözaltına aldı. Polis çekim yapılmasını da engellemeye çalıştı. Gazeteciler çekim yapılması halinde gözaltına alınmakla tehdit edildi.

Suruç katliamında yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını parçalayan polis saldırısında çok sayıda kişi yaralandı, bir kişinin burnu kırıldığı öğrenildi. Meşrutiyet Caddesi’nin Konur Sokak’ın kesiştiği yerde de eylemciler pankart açarak yürümek istedi. Önleri Çevik Kuvvet polisleri tarafından kesilen eylemcilere burada polis polis biber gazı ve plastik mermi ile saldırdı. Polisin eylemcilere yönelik saldırıları gözaltı araçlarında da sürdü.

İstanbul

Suruç anması için İstanbul Kadıköy’de bir araya gelen gençlik örgütlerinin yapmak istediği yürüyüşe de polis saldırdı. Saldırıya rağmen eylemciler, polis barikatını aşarak Süreyya Operası’na doğru yürüdü.

Süreyya Operası önüne kadar gelen gençlere polis biber gazı ve plastik mermilerle bir kez daha saldırdı. Çok sayıda kişi gözaltına alınırken, gözaltına alınanlar işkence edilerek yerlerde sürüklendi.

Polis saldırısına karşı direniş ara sokaklarda uzun süre devam etti. Daha sonra eylemciler Kadıköy’deki Eğitim Sen 2 No’lu Şube önünde bir araya gelerek açıklama yaptı. Yapılan açıklamaların ardından eylemciler, gözaltına alınan arkadaşlarının tutulduğu İskele Karakolu’na geçti. Karakol önünde bekleyenlere de saldırdı ve karakol önünde gözaltına alınanlar arasında avukat Ezgi Önalan ve Gökhan Soysal’ın da bulunuyor.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir