Anasayfa / Haberler / Somalı maden işçileri tazminatları için oturma eylemi başlattı

Somalı maden işçileri tazminatları için oturma eylemi başlattı

AKP’nin meclise sunduğu ‘torba paket’te, Soma Katliamı’nın ardından Uyar Madencilik A.Ş.’ye ait Işıklar, Atabacası, Geventepe maden ocaklarında işten çıkarılan 3 bin 500 işçinin kıdem tazminatlarıyla ilgili düzenleme yer aldı. Düzenlemeye göre kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde işlerine son veriler işçilerden tazminatını alamayanlar, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’na başvurarak kıdem tazminatını alacak.

Bağımsız Maden İş Sendikası düzenlemeyle bütün maden işçilerinin haklarını alamayacağı için Soma Kaymakamlığı önünde, engelleme ardında görüşmeler sonrasında 17 madenci ile oturma eylemi başlattı.

Oturma eylemi yapan işçiler sosyal medya hesabından şunları ifade ettiler:

“Meclise sunulan yasa tasarısını hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Çünkü mağduriyetimizi gidemiyor. Bu yasa tasarısı düzeltilene kadar kaymakamlık önünde oturma eylemindeyiz!” (Kaynak: Kızıl Bayrak)

Adresi kontrol edin

İngiltere’de 58 üniversitede akademisyenler ücretleri, çalışma koşulları ve emekli maaşlarını savunmak için üç günlük grev gerçekleştirdi

İngiltere’de akademisyenler 58 üniversitede emeklilik aylıklarındaki kesintilere ve esnek çalışmaya karşı üç günlük grev gerçekleştirdi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir