Anasayfa / Haberler / Lübnan’da artan işsizlik ve yoksulluğa karşı eylemler devam ediyor: Anayolu trafiğe kapatan eylemcilere ordu birlikleri saldırdı

Lübnan’da artan işsizlik ve yoksulluğa karşı eylemler devam ediyor: Anayolu trafiğe kapatan eylemcilere ordu birlikleri saldırdı

Lübnan’da giderek derinleşen ekonomik kriz nedeniyle, artan işsizlik ve yoksulluğa karşı eylemler devam ediyor. Bir çok bölgede yürüyüşlerin yanı sıra yol kapatma eylemleri gerçekleştiriliyor.

Lübnan’ın birçok bölgesinde sabah saatlerinde başlayan eylemler, akşam saatlerine kadar Merkez Bankası ve bakanlıkların önünde düzenlenen eylemlerle devam etti. Lübnan lirasının yüzde 80 oranında değer kaybettiği ve işsizliğin giderek arttığı ülkede, eylemciler saat 05:00 itibarıyla yaya olarak ve özel araçlarıyla Beyrut’u güneydeki Sayda vilayetine bağlayan anayolu trafiğe kapattı. Kamyon şoförlerinin de katıldığı eylem saatlerce devam etti. Bölgeye sevk edilen ordu birliklerinin eylemcilere vahşice saldırısında ise en az 7 kişi yaralandı.

Lübnan’ın güneyinde Cenub’ta yer alan Sayda’da da taksi şoförlerinin araçlarını yolun ortasında durdurarak Elia kavşağını kapattığı öğrenildi.

Piyasada dolar bulamadıklarını ifade eden Ramazan, ülkedeki hayat pahalılığına karşı yolsuzlukla suçladıkları yönetimi protestoya devam edeceklerini aktardı.

Yerel para birimi Lübnan lirası, Merkez Bankası kuru sabit tutsa da her geçen gün değer kaybediyor. Resmi kura göre 1 ABD doları 1515 Lübnan lirası olmasına rağmen karaborsada dolar bugün itibarıyla 7 bin Lübnan lirasının üzerinde işlem görüyor.

Adresi kontrol edin

Açlık grevindeki anarşist tutsak Alfredo Cospito’dan mektup: Asla teslim olmayın!

Anarşist tutsak Alfredo Cospito, İtalya’da Cezaevi İdaresi Yasası’nın 41. maddesine (41 Bis) dayanılarak uygulanan hapishane …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir