Anasayfa / Haberler / Tüpraş’ta 4 işçinin katledilmesini protesto eden işçiler iş başı yapmadı

Tüpraş’ta 4 işçinin katledilmesini protesto eden işçiler iş başı yapmadı

Tüpraş’ta dün 4 işçinin katledildiği patlamanın ardından bugün işçiler iş başı yapmayarak katliamı protesto etti.

Petrol-İş’in örgütlü olduğu fabrikada iş cinayetinin ardından “üretim devam ediyor” diye sermayedarlar ve Aliağa kaymakamının yaptığı açıklama tepki çekmişti.

Bugün işçiler iş başı yapmayarak iş cinayetini protesto ediyor.

Patlamayla ilgili 7 gözaltı

Öte yandan patlamanın ardından soruşturma açıldığı belirtilirken 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında patlamanın esas sorumlusu yöneticiler bulunmazken, iş güvenliği uzmanlarının gözaltına alınanlar arasında olduğu ifade edildi.
İş cinayetinin önünü açan kölelik koşulları

Özelleştirilerek Koç’a peşkeş çekilen Tüpraş’ta, patronların aşırı üretim baskısıyla esnek çalışmanın yaygınlaşması, taşeronluğun fabrikaya hakim kılınmak istenmesi ve toplamda ağırlaşan sömürü koşullarıyla birlikte, patronların kârları pahasına iş güvenliği önlemlerinin ihmal edilmesi iş cinayetine kapı aralamıştı.

Dün de işçiler, yapılan bakımın ardından üretim tankının hızla devreye sokulmak istenmesi nedeniyle patlamanın yaşandığını ifade etmişti. Bu baskıyla ihmal edilen iş güvenliği önlemleri, tankta gaz sıkışmasıyla birlikte patlamaya ve taşeron bünyesinde çalışan 4 işçinin katledilmesine yol açmıştı. (Kaynak: Kızıl Bayrak)

Adresi kontrol edin

İngiltere’de 58 üniversitede akademisyenler ücretleri, çalışma koşulları ve emekli maaşlarını savunmak için üç günlük grev gerçekleştirdi

İngiltere’de akademisyenler 58 üniversitede emeklilik aylıklarındaki kesintilere ve esnek çalışmaya karşı üç günlük grev gerçekleştirdi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir