İtalya’da grevdeki depo işçilerine grev kırıcı faşist çete tarafından saldırı düzenlendi

25 Eylül Pazartesi gecesi Milan yakınlarındaki Carpiano’daki SDA deposu önünde grev yapan işçilere bıçak ve metal sopalar taşıyan yaklaşık 100 kişilik bir grup saldırıda bulundu. Saldırganlar bir işçiyi bıçaklarken bir diğerine ise araba ile çarptılar.

SI Cobas sendikası Facebook sayfasından yaptığı açıklamada Salerno’dan gelen grev kırıcı faşistler ve çete üyelerinin saldırısına uğradıklarını ve destek beklediklerini belirtti.

Sendika tarafından bugün yayınlanan bir bildiri ise şu şekilde:

“Dün (25 Eylül Pazartesi) gece, saat 9 sularında, çeşitli şehirlerden gelen işveren taraftarı 100 ila 200 kişilik bir grup, SDA deposu önünde 8 gündür süren mücadeleyi dağıtmak amacı ile grev sözcüsüne saldırıda bulundu.

Saldırganların araba ile çarptığı bir işçi ayağından, bıçakla saldırılan bir işçi ise elinden ve gözünden yaralandı. Saldırganları püskürten ve daha kötü sonuçların önüne geçilmesini sağlayan ise yalnızca işçilerin çabuk ve cesur tepkisi ve öz savunma oldu.”

Sendika saldırının SDA patronlarının da üyesi olduğu kapalı bir Facebook grubu aracılığıyla örgütlendiğini belirtti. Sendikanın beyanına göre grupta ırkçı paylaşımların yanısıra profil fotoğrafı olarak Mussolini’yi kullanan üyeler ve işçi düşmanı, SI Cobas aleyhtarı yorumları sıkça görmek mümkün.

Grev, depoya yeni bir taşeron firmanın atanması ve işçilerin son beş yıllık kazanımlarının yeni taşeron firma tanınmaması üzerine 19 Eylül’de başlamıştı. Bu, faşist çetelerin depo işçilerine yönelik ilk saldırısı değil. 2014 yılında da SI Cobas sendika görevlisi Milano’da hunharca darp edilmişti. (Kaynak: libcom.org)

Yeryüzü Postası

İtalya’nın pek çok yerinde depo işçileri greve çıktı


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir