Anasayfa / Broşürler / İş yeri örgütlenmesi

İş yeri örgütlenmesi

Libcom.org tarafından hazırlanmış olan bu broşür, iş yerlerinizde örgütlenme ve gündelik mücadele etmek için bir çok ipucu ve tavsiye barındırmaktadır. İçeriğinde bazı bilgi ve örnekler büyük oranda Büyük Britanya’daki mücadelelerden beslenmekteyse de deneyimlerden ortaya çıkan ilkeler işçi sınıfı için uluslararası nitelik taşımaktadır. Bu yönüyle broşür Türkçe konuşan işçiler için de önemli bir kaynak niteliğindedir.

Broşürde yer alan, çalışma yaşamının belirli konularıyla ilgili Birleşik Krallık hukukuna dair bilgiler de doğrudan çevirilmiş ancak Türkiye’deki hukuki mevzuat dipnot olarak açıklanmıştır.

Yasalarla sınırlandırılmış, temel işlevi patronlarla işçileri uzlaştırmak olan yasal sendikalar, çalışanların mücadelelerinde çoğu zaman işlevsiz ve hatta zararlı bir pozisyondalar. (Bu konuda Sendikalar: bir giriş yazısına göz atmanızı öneririz) Bu nedenle iş yerlerinde ihtiyaç duyulan, gayriresmi örgütlenme ve mücadele yollarına dair perspektif ve somut öneriler sunan bu broşürün çalıştıkları yerlerde mücadele eden veya etmek isteyen tüm işçiler için faydalı olacağını umuyoruz.

Not: Broşürün basılabilir versiyonunu en yakın zamanda siteye yükleyeceğiz.

Yeryüzü Postası


Adresi kontrol edin

Bilgi uçurma rehberi

Whistle-blowing guide Bazen yalnızca insanlara işte neler olup bittiği hakkında gerçeği söylemek patron üzerinde çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir