Anasayfa / Haberler / Tutuklu 3. Havalimanı işçisi ve sendikacıdan 30’u tahliye edildi

Tutuklu 3. Havalimanı işçisi ve sendikacıdan 30’u tahliye edildi

14 Eylül’de 3. Havalimanı inşaatında çalışma koşullarının düzeltilmesi ve iş cinayetlerinin son bulması için eylem yaptıkları için gerekçesiyle haklarında dava açılan 31’i tutuklu 62 işçi ve sendikacı dün ilk kez hakim karşısına çıktı.

Gaziosmanpaşa Adliyesi 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada avukatlar iddianamenin reddedilmesini ve tüm sanıklar hakkında derhal beraat kararı verilmesini talep etti. Avukatların beyanlarının ardından hakim, avukatların iddianamenin değerlendirilmesi ve derhal beraat taleplerini reddetti. Ardından işçi ve sendikacıların savunmalarına geçildi.

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme 30 tutuklu işçi ve sendikacı için adli kontrol şartı ile tahliye kararı verdi. İşçilerden Serhat Bilici’nin ise ifadesi alınmadığı gerekçesiyle tutukluluğunun devamına karar verildi. Duruşma, 20 Mart 2019 tarihine ertelendi.

Duruşma öncesi ise 3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu tarafından bir basın açıklaması düzenlendi. “Tutuklu işçiler serbest bırakılsın” pankartı açılan basın açıklamasında konuşan İnşaat-İş’ten Tezcan Acu, “Kötü yaşam koşulları ve güvencesiz çalışma koşullarına karşı başlatılan isyan haksızca bastırılmış, arkadaşlarımız tutuklanmıştır. Bugün burada tutuklu arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Kötü koşullar hala devam ediyor” dedi.

Adresi kontrol edin

Ürdün’de ‘Yeni Vergi Yasası’na karşı eylem

Ürdün’ün başkenti Amman’daki Başbakanlık binası yakınlarında binlerce kişinin katılımıyla eylem düzenlendi. Eylem nedeniyle Amman’da polis …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir