Anasayfa / Haberler / İran’da Hükümet Karşıtları Sokaklarda

İran’da Hükümet Karşıtları Sokaklarda

İran’da ekonomik taleplerle başlayan ve hükümet karşıtı protestolara dönüşen gösteriler ikinci gününde ülke geneline yayıldı.

Kuzeyde Raşt, kuzeydoğuda Meşhed, batıda Kirmanşah, İsfahan ile Hamadan’da halk sokaklara çıktı. İranlı bir yetkili Fars haber ajansına yaptığı açıklamada, Meşhed kentinde 52 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Başkent Tahran’daki eylemlerde de gözaltına alınanlar oldu. Ülkenin güçlü din adamlarının yaşadığı Kum’da da gösteriler olduğu belirtildi.

Gösteriler Perşembe günü Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin artan fiyatları kontrol edemediği eleştirisiyle başladı. Göterileri yüksek enflasyon, işsizlik ve yolsuzluk iddialarının tetiklediği belirtiliyor. Hükümet karşıtı sloganların atıldığı protestolarda siyasi tutukluların serbest bırakılması ve polis şiddetine son verilmesi çağrıları da yapılıyor.

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangir ise “ülkedeki bazı olayların ekonomik sorunlardan kaynaklandığını ancak anlaşıldığı kadarıyla arkasında başka şeylerin de olduğunu” söyledi.

Protestoların 2009 yılından bu yana halkın yönetimle ilgili memnuniyetsizliklerini dile getirdiği en büyük gösteriler olduğunu ifade ediliyor. Hükümetin protesto gösterilerini yasaklamasına rağmen sosyal medyada halkın sokağa çıkması için çağrılar yapılıyor. Sosyal medyada paylaşılan videolarda Kirmanşah’ta göstericiler ve güvenlik güçleri arasında çatışma yaşandığı görüldü. (Kaynak: BBC Türkçe)

Adresi kontrol edin

Cezayir’de Buteflika’nın görevden ayrılmasının ardından yönetimin de istifası talebiyle protestolar sürüyor

Cezayir’de kitlesel protestolar 20 yıllık diktatör Buteflika’nın Nisan ayındaki istifasının ardından da devam ediyor. Yolsuzluğa, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir