Anasayfa / Haberler / Güney Afrika: Öğrenci Direnişi Hükümete Geri Adım Attırdı

Güney Afrika: Öğrenci Direnişi Hükümete Geri Adım Attırdı

Polisin plastik mermiler, biber gazı ve tazyikli su ile saldırısına direnişle karşılık verdiler. Polisin saldırısı sonucu bazı öğrenciler yaralansada öğrenciler çevrede bulunan dükkanları kullanarak geri çekilmediler ve  direnişe devam ettiler. Toplumsal desteği arkasına alan, işçi hareketi tarafından da desteklenen öğrenci direnişi, Güney Afrika’da devasa boyutlara ulaşan gelir eşitsizliğinin ve toplumsal adaletsizliğin kapanabilmesi için parasız üniversite eğitimi talebinde ısrar ediyor.

Bir turizm şehri olan Cape Town’da devlet, öğrencileri sokakta daha fazla görmek istemediği için bir an önce okullarına dönmelerini istiyor. Öğrenciler ise “Ailelerimizden herhangi bir destek alabilecek durumda değiliz, okullara nasıl döneceğiz” diye cevap veriyorlar. Maliye Bakanı öğrencilere “Şiddeti Durdurun” çağrısı yaparken yüksek eğitime daha fazla ek kaynak ayıracakları sözü verdi.

Öğrenciler, Temsilciler Kurulları oluşturup her fakülte ve üniversitede tabandan başlayarak yapılan tartışmalar sonucu geçen yıl parasız yüksek eğitim için direnişle hükümeti karar almaya zorlama stratejisini benimsediler. Siyah öğrencilerin çoğu yoksul ailelerden geldiklerini ve ailelerinin bu paraları ödemelerinin mümkün olmadığını, öğrenime devam edebilmek için için parasız eğitimin kendileri için tek yol olduğunu söylüyorlar.

Kaynak: isyandan.org

Adresi kontrol edin

Dardanel fabrikasında işçilere dayatılan devlet destekli esir kampı uygulaması protesto edildi

Dardanel Gıda’nın Çanakkale’de bulunan yaklaşık 1000 kişinin çalıştığı fabrikasında koronavirüs vakalarının çıkmasının ardından “kapalı devre” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir